Stanovisko trenéra A mužstva pana Dušana Žmolíka

Událost, která se u nás v klubu vyřešila ihned po sezóně, kdy jsme na základě určitého podezření vyhodnotili, že někteří hráči dále pokračovat nebudou, a my se z toho otřepali a nastavili si pravidla, abychom mohli hrát pouze fotbal a nezabývali se v jarní části špínou, se zčistajasna objevila znovu a zasáhla nás v okamžik, kdy jsme rozjeli zimní přípravu. Nejen mě ale i ostatní tvrdě zasáhla a myslím si, že to na nás má v tuto chvíli daleko horší dopad, než v době kdy jsme tu nepříjemnost sami čistili.

V článku je dost informací, které se zakládají na pravdě, ale taky spousta věcí, které jsou pouze domněnky.

Čínské strany se nemám důvod zastávat, protože sám jsem s nimi neustále bojoval a neustále bojuji, protože v řadě věcech nesouhlasím.

Byli to však právě lidé z Číny, kteří nás upozornili, abychom si na jisté věci dali pozor a byli to oni, kdo nám poskytli „důkazy“ na základě kterých jsme měli „jistotu“ že zde selhali jednotlivci. Znovu opakuji, selhali jednotlivci. Článek ve mě také vzbuzuje dojem, že až po příchodu čínských investorů do Mohelnice, začali v ČR sázkové machinace. Sázkové machinace, které jsou popisovány v článku, „jedou“ dlouhé roky v ČR napříč různými soutěžemi a nikdo s tím nic asi nedělá. Bohužel pro lidi, kteří chtějí dělat nejen fotbal ale sport poctivě.

Budu velice rád, když tato kauza přispěje k tomu, aby se začalo konečně něco dít, a začalo se v těchto souvislostech opravdu pracovat na tom, aby se to eliminovalo.  Nám v Mohelnici je nám vše líto a nejvíce nás mrzí, že teď jsme dostali takovou nálepku. Dostali jsme ji proto, že jsme se rozhodli něco nepřehlížet a rozseknout. Kdybychom ten zápas přešli, vše by „náramně“ fungovalo dál, a nikdo by nic neřešil a všichni by měli pocit jak je ten sport „čistý“. Jen mezi hráči a funkcionáři by se šeptalo, kdo, kde a za kolik to dělá. Pokud si lidé myslí, že ti co to dělají, to provedou za pár švestek, tak to opravdu není pár švestek, ale je to slušný balík peněz, který je pro řadu lidí točící se ve fotbale na těchto úrovních lákavý. Jestli někoho zajímá, jak to vím, tak je to znovu domněnka, opírající se o mé zkušenosti z dob, kdy jsem ještě hrával především III. Ligu. Pokud se podíváte zpětně, tak zjistíte, že je to docela dlouhá doba, od kdy to všechno funguje. Soudní kauzy z té doby se táhnou a doposud nejsou vyřešeny.

Teď se po nás budou ostatní vozit, ukazovat na nás prstem a s tím my nic nenaděláme. My, pokud se rozhodneme dále pokračovat, tak jsme si vědomi, že budeme pod drobnohledem a každá naše chyba bude spojována s tím, že jsme zase něco střelili apod.. Na druhou stranu, možná budou v našich zápasech pod tlakem i ostatní účastníci zápasu a díky tomu budou zápasy opravdu jen o fotbale a my výkony na hřišti ukážeme, zda na to fotbalově máme hrát 3. ligu. Budu velice rád, když začnou tyto neduhy fotbalu, čistit i ostatní kluby. Pomůže to všem a hlavně hráčům, kteří jsou do těchto afér zatažení mnohdy už v dorosteneckém fotbalu a pak těžko v jejich věku hledají cestu ven a zaplétají se více a více. Možná to kluby nedělají, protože se může stát to stejné co u nás. Chtěli by to vyřešit, ale jsou si vědomi medializace. Musím říci, že takový článek o klubu, kde působíte, se čte velice těžce a je to opravdu nepříjemná zkušenost.

Najdou-li se lidé, kteří budou mít zájem do tohoto tématu pořádně hrábnout, potřebují dle mého názoru hodně síly a odvahy. Já nemám právnické vzdělání, a nedokáži posoudit, co jsou přímé a nepřímé důkazy. Nicméně indicií je myslím si dost. Naštěstí v rámci fotbalové kabiny, nepotřebujeme žádné přímé důkazy. Máme tak možnost, všichni trenéři a další činovníci klubů, se s hráči, kterým přestaneme věřit, se rozloučit.

Doufám, že díky článku, na který zde reaguji, se bude pátrat dál. Pokud budou novináři důslední tak jako v našem případě, mohou otevřít obrovský skandál.

Co se týká mé osoby, už v průběhu sezóny jsme se podivovali nad některými „zajímavými“ výsledky v soutěži. Mluvili jsme o tom, jak je to skrz na skrz prolezlé špínou. Přitom jsem naivně věřil, možná i vzhledem k postavení tabulce, že tady je jen jeden cíl a to vítězství v každém zápase. Bohužel když se pak člověk ohlédne zpět, tak si řekne, že měl být více ostražitý a kdyby si pospojoval A a B dohromady, mohli bychom mít bodů více. To je chyba nás realizačního týmu a vedení že jsme to nerozpoznali daleko dříve. Jenže ono to tak většinou bývá, že si dáváte pozor na soupeře zvenčí, ale nevnímáte, že největší zlo může být uvnitř.

Sám jsem měl v úmyslu po zápase ve Valmezu skončit. Důvody byli dva. Hráčům jsem věřil, a nechtěl jsem pokračovat s čínským manažerem, který je podezříval. Vznikla kvůli tomu nepříjemná hádka.  Neměl jsem důvod pokračovat s člověkem, které nedůvěřuje našemu kádru. Druhý důvod byl, že pokud má čínská strana pravdu, tak nechci pracovat s mužstvem, které ovlivňuje zápasy. Pak najdete ale důvod proč pokračovat, a to je to, že děláte fotbal od dětství, protože ho milujete a jsou vedle vás lidi, kteří mají zájem fotbal dělat taky poctivě. Kvůli pár jedincům všechno hodit za hlavu mi bylo líto.

Teď se samozřejmě v hlavě honí, asi už nejen mě, stejné myšlenky o konci. Nicméně tohle pro nás není nová situace, ale jen vytažení průseru, který my jsme už vyřešili a po kterém jsme se rozhodli pokračovat. Takže by to byla změna rozhodnutí, které vzniklo v Listopadu. Nicméně, nebudu lhát, že ve mně vře spousta myšlenek, protože mě to trápí. Když vidím, že někteří odejití hráči naskočili zvesela do přípravy v jiných klubech, v těchto kauzách „zajímavých“, tak je mi z toho všeho smutno.

V článku vypadám jako loutka, která byla dosazena plnit příkazy nadřízených. Protože jsem mladý, tak budu poslušně plnit příkazy?  Nicméně i na tohle téma jsem si ostře vyměnili názory s čínskou stranou, protože po každém zápase jsem měl nepříjemné dotazy, proč hráli jen dva, proč jsem ho střídal apod.. Dokud budu trenérem Mohelnice, budu se řídit dle svého nejlepšího úsudku, který nemusí být vždy správný, ale bude můj, respektive náš, protože je to vždy rozhodnutí realizačního týmu a jediný kdo mě může ovlivnit je trenér Jarda Rolinek. Konečné rozhodnutí je však na mě. Jak je správně napsáno, doposud jsem neměl zkušenosti s takovými pravomocemi a kompetencemi jaké přísluší hlavnímu trenérovi a je možné, že se mi něco díky nezkušenosti nepovede. Nicméně bude to moje nepovedené rozhodnutí. Jak je v článku napsáno, opravdu na třetí ligu měl, jakžtakž dobrý Yimuran a levý bek Liu. Kdybychom měli zdravého Kutala, či bychom měli zdravého útočníka, a mohl hrát na kraji Woitek, do sestavy by se Yimuran jen tak nedostal. Až se nám výsledkově znovu povede zápas a povedeme v 80. minutě vysokým rozdílem, dohrají zápas klidně čtyři, tak jak se to stalo v domácím zápase proti Holici.

Když myslím na konec, tak mi v hlavě naskakuje zase důvod proč zůstat. Nicméně teď je na nás všech, co jsme se do téhle situace dostali, abychom se společně rozhodli, jakou cestou půjdeme. Pro naše rozhodnutí je důležité i vyjádření se čínské strany k problémům spojovaných s cizinou a jinými kluby, protože my takhle daleko nevidíme. My děláme fotbal a nestudujeme vlastnické struktury.

 

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *